Zagraniczni studenci, którzy uczą się na polskich uczelniach i aktywnie działają w środowisku akademickim, mogą wziąć udział w konkursie Interstudent na najlepszego studenta zagranicznego w Polsce. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 30 listopada 2014.

Konkurs Interstudent, organizowany przez Fundację Edukacyjną Perspektywy, kierowany jest do zagranicznych studentów studiujących w polskich uczelniach, zarówno na studiach licencjackich, magisterskich i doktoranckich. W konkursie mogą uczestniczyć studenci uczelni publicznych i niepublicznych, uczący się w języku polskim i obcym.

– Szukamy ludzi, których działalność wzbogaca lokalne środowisko akademickie i buduje pomosty między kulturami. Warunkiem udziału w konkursie jest aktywność w lokalnym środowisku studenckim – kulturalna, społeczna, ekologiczna, sportowa, działania na rzecz wielokulturowości oraz dobre wyniki w nauce, czy też udział w ciekawych projektach badawczych – informują organizatorzy konkursu.

Podstawą udziału w konkursie jest wypełnienie i przesłanie do organizatorów Ankiety Interstudenta. Zgłoszenia mogą przesyłać: rektorzy lub prorektorzy ds. międzynarodowych, dziekani lub prodziekani, uczelniane biura współpracy międzynarodowej, samorządy studentów i kierownictwa innych organizacji studenckich. Kandydatów mogą zgłaszać również koleżanki i koledzy ze studiów.

Zwycięzców w trzech kategoriach (studia licencjackie, studia magisterskie, studia doktoranckie) wyłoni kapituła konkursu, która może ustanowić dodatkowe wyróżnienia. Laureaci otrzymają nagrody, statuetki oraz dyplomy. Dodatkowym wyróżnieniem będzie popularyzacja zwycięzców i ich uczelni na łamach miesięcznika edukacyjnego Perspektywy.

Gala finałowa konkursu Interstudent odbędzie się 22 stycznia, podczas konferencji „Studenci zagraniczni w Polsce 2015” w Lublinie.

Jak informowała w kwietniu „Fundacja Edukacyjna Perspektywy” w Polsce uczy się blisko 36 tys. studentów zagranicznych ze 149 krajów, to o 23 proc. więcej niż w roku poprzednim. Najliczniejszą grupę, ponad 15 tys., stanowią Ukraińcy.